fbpx

Koliko prehrana utječe na performanse u treningu?

Sinergija prehrane i treninga

zdrava hrana

Može li kvalitetna prehrana zamijeniti tjelesnu aktivnost i može li dobro strukturiran trening nadomjestiti nutritivno siromašnu prehranu? Odgovor je da ni jedno ni drugo ne može, a niti bi trebalo zamijeniti ili nadomjestiti jedno drugo jer bi nutritivno bogata prehrana i kvalitetan trening trebali biti u sinergiji i nadopunjavati jedno drugo. Jedno se veže na drugo i stvara jedan predivan sistem zdravlja.

Matematički gledano, moguće je biti u kalorijskom deficitu ili suficitu, trenirati i ostvarivati rezultat neovisno o kvaliteti prehrane koju unosilo u svoje tijelo, ali pitanje je, koliko nam to čini dobro? Koliko zapravo možemo postići svoj maksimum na taj način? Koliko ćemo se osjećati dobro ako svakodnevno biramo hranu koja ne puni naše tijelo na način da nam daje energiju nego samo da preživljavamo? Kako će na kraju taj naš trening izgledati i koliko ćemo snage imati da ga odradimo kvalitetno?

Odgovor na sljedeća pitanja pronađi u nastavku teksta.

Ranije u našim tekstovima, spominjali smo prehranu kao ključ balansa, objasnili što su to makro i mikronutrijenti, a sad to sve skupa povezujemo i jednu cjelinu i govorimo o povezanosti nutritivno bogate hrane i kvalitetno odrađenog treninga. Nutritivno bogata hrana kao što je većini možda i poznato je hrana koja sadrži osnovne makro i mikro nutrijente, hrana koja zadovoljava naše potrebe, koja nas čini dugo sitima. To je hrana koja djeluje pogodno na naš imunološki sustav, na naše performanse, kako u treningu tako i u svim područjima našeg života. Ona nam daje energiju za život, osjećaj lakoće i osjećaj zadovoljstva.

Sad zamisli, ako u sebi svakodnevno unosiš namirnice koje te čine da se osjećaš tromo, slabo, izmoreno, nesretno. Je li naše tijelo stvoreno da živi na hrani koja nam daje osjećaj da nismo ništa unijeli u sebe osim praznih kalorija, transmasti, šećera, emulgatora, raznih dodataka koje naše tijelo čini bolesnima? Koliko dugo naše tijelo može trpiti da u njega stavljaš bilo što, što ti dođe pod ruku? Vjerojatno i može neko vrijeme, ali s vremenom će tijelo pokazati otpor i prve znakove bolesti koje ne moraju biti velike, ali dovoljno da nas ograničavaju.

Vratimo se na glavnu tematiku našega teksta, a to je utjecaj prehrane na naše performanse u treningu.

 

zdrav dorucak

Utjecaj prehrane na performanse u treningu

Sigurno/ si čuo/la da bez hrane ne možeš odraditi dobar i kvalitetan trening. Slažemo se, ali što to znači dobar i kvalitetan trening? Svakome je to vjerojatno nešto drugo budući da svatko ima drugačiji cilj prilikom treniranja, ali generalno gledano kvalitetan trening ima strukturu, ima svrhu i beneficije. Kvalitetan trening podupire kvalitetna prehrana. Kao što smo rekli jedno bez drugoga ne ide. Kako bismo odradili svoj maksimum na treningu, potrebno je da imamo gorivo koje će nas pokretati. Ukoliko nemamo dovoljno kvalitetne hrane u svom organizmu, a odrađujemo trening, bio on umjeren ili visoko-intenzivan, rezultat će opadati, osjećat ćemo se iscrpljeno, slabo, a napretka neće biti. Ukoliko imamo cilj dobivanja mišićne mase i to kvalitetnog mišića bez previše masnih naslaga, potrebno je da budemo u suficitu i to da nam makronutrijenti budu prilagođeni po našem individualnom programu i ciljeva. Ukoliko ne hranimo naše tijelo onako kako bi trebali, dobivat ćemo više masne mase nego mišićne mase, a samim time i naš cilj neće biti ostvaren u onoj mjeri u kojoj smo željeli.

Ukoliko želimo biti u deficitu to jest izgubiti masnu masu, a unosimo nutritivno siromašnu hranu, organizam će konstantno biti gladan i iscrpljen te će potezati za još više hrane. Ako na to još nadodamo visoko intenzivan trening, naše tijelo će biti toliko iscrpljeno da neće ni biti u mogućnosti izgubiti masnu masu i dobiti mišić.

Prema Kenđel Jovanović (2023), unos prehrane koja nije energetski dovoljna tijekom treninga može dovesti ne samo do gubitka snage, nego i do gubitka mišićne mase i mineralne gustoće kostiju, povećane osjetljivosti na bolesti i ozljede, poremećaje u imunološkoj, endokrinoj i reproduktivnoj funkciji te povećanu prevalenciju pretjeranog naprezanja i /ili preutreniranosti.

 

Zaključno na ovu temu, možemo reći da je odabir kvalitetnih i visoko nutritivnih namirnica u svakodnevnoj prehrani ključ za napredak u performansama na treningu nevezano uz tip treninga. Ukoliko ne želimo osjetit dugoročnu stagnaciju ili slabost i umor prilikom tjelesne aktivnosti, važno je prilagoditi prehranu koja će nam omogućiti najbolje za življenje i obavljanja svakodnevnih aktivnosti.

A sad, trk u kuhinju i spremi sebi nešto nakon čega ćeš se osjećat još deset puta bolje i snažnije.

hrana bogata nutrijentim

Izvor:

Kenđel Jovanović G. (2023). Utjecaj prehrane na sportsku izvedbu. Centar za sport. https://sport.uniri.hr/prehrana-i-zdravlje/utjecaj-prehrane-na-sportske-izvedbu/