Mobilnost i stabilizacija tijela
Što je to mobilnost tijela?
Većina fitnes entuzijasta će znati o čemu je riječ, znat će njihovu svrhu te važnost, neki od njih ih čak i implementiraju u vlastiti trening, ali generalno smatramo kako se ne pridaje dovoljno pažnje vježbama mobilnosti, koje su usko povezane s vježbama za stabilizaciju tijela.
Sad dolazimo do pitanja, što ako nismo fitnes entuzijasti i ne znamo što je to mobilnost tijela i koje vježbe bi trebali raditi kako bi poboljšali mobilnost tijela? Ako te zanima, ostani s nama do kraja teksta.
Srž našeg tijela
Prije nego li krenemo, zavirimo u srž našeg tijela. Ono je sastavljeno od zglobova, koji mogu biti mobilni ili stabilni, iako u konačnici niti jedan zglob nije samo mobilan ili samo stabilan.
Krenuvši od gležnja prema vratnoj kralježnici, gležanj izdvajamo kao mobilan zglob, zglob koljena bi trebao služiti za stabilizaciju tijela, koji je ujedno i najveći zglob u našem tijelu. Kukovi spadaju pod zglobove koji imaju veliki spektar mobilnosti upravo zato što je zglob kuka po građi kuglasti zglob što znači da ima mogućnost kretnje u sve tri ravnine tijela.
Prelazimo na zglobove kralježnice, gdje u pravilu između dva susjedna kralješka postoje po tri zgloba (Rošić, D. i sur., 2020). Lumbalan dio kralježnice je stabilan dok je torakalni dio kralježnici mobilan. Skapulotorakalni dio kralježnice iziskuje stabilnost dok glenohumeralni zglob iliti rameni zglob je također kao i kuk kuglasti zglob pa spada u mobilne zglobove.
Osim navedenih osnovnih zglobova, u našem tijelu pronalazimo još velik broj zglobova koje ćemo neki drugi puta spomenuti, dok je za razumijevanje ove teme, navedeno dovoljno.
Kako bismo odgovorili na početno pitanje, bilo je potrebno da prođemo kroz ovaj uvodni dio, a pitanje glasi, što je to mobilnost tijela, to jest zgloba? Pod mobilnost zgloba spada više komponentni, a neke od njih su anatomska specifičnost u građi zgloba, fleksibilnost mišića i njegovih tetiva tog pojedinog zgloba, opuštenost ili krutost ligamenta i zglobne čahure te kvaliteta hrskavičnog pokrova zgloba (Rošić, D. i sur., 2020). Osim navedenih stavki na mobilnost zgloba utječu dob, spol i tjelesna aktivnost ( Rošić, D. i sur., 2020). Jednostavnije rečeno, mobilnost tijela podrazumijeva puni opseg pokreta u zglobu ili području tijela (Butijer, B., Špaleta G, 2018).
Izvor: Canva
Koja je svrha mobilnosti?
Upoznati smo sa sjedilačkim načinom života u današnje vrijeme, koje nažalost dovodi do slabljenja mišića glutealne regije, skraćuju se pregibači kuka te lumbalni dio kralježnice preuzima sav teret, koji je namijenjen stabilizaciji tijela. Zašto je važna mobilnost kuka u ovom slučaju? Kako bi se smanjio osjet boli u lumbalnom dijelu kralježnice i koljenima te samim time doveo do bolje ekstenzije kuka ( Pavlović, N., 2022).
Vježbe mobilnosti nam pomažu kako bi trening bio što učinkovitiji, kako bi smanjili moguće ozljede, kako bi pokret prilikom kompleksnih vježbi bio što fluentniji, preveniramo razne bolove i kako bismo u konačnici bili što duže zdravi i pokretni.
Kako najlakše započeti s vježbama za mobilnost ukoliko si početnik?
Znamo da na internetu kao i za sve ostalo, ima previše informacija koje ponekad zvuče zbunjujuće i jednostavno te preplavi osjećaj da ne možeš pronaći odgovor koji tražiš, no zato ćemo ti mi pokazat i usmjerit te na što trebaš obratiti pozornost.
Vježbe mobilnost možeš raditi svaki dan po pet do deset minuta, no ako ti je to u početku previše, uvrsti ih prije svog treninga. Ako npr. trening radiš tri puta tjedno i to za cijelo tijelo, moše izdvojiti deset minuta prije treninga te proći cijelo tijelo ili ako radiš split trening, tada možeš odraditi vježbe mobilnosti u skladu s time radiš li gornji ili donji dio tijela. Važno je da se ne opterečuješ u početku previše te si ne stavljaš u glavu da nešto moraš nego da će ti to što radiš biti korisno u svim mogućim segmentima, a nema ništa ljepše nego raditi nešto za poboljšanje vlastitog zdravlja.
Jednom kad ih kreneš raditi, uvjerit ćeš se kako vježbe mobilnosti i stabilnosti nisu gubitak vremena, ne moraju biti dosadne, a benefiti su ogromni.
Ako i dalje nemaš ideje koje su to vježbe mobilnosti i stabilnosti, provjeri našu Instagram stranicu i pronaći ćeš odlične vježbe za početnike, ali i za napredne vježbače.
Izvori:
Špaleta, G. i Butijer, B., (2018). Fleksibilnost, mobilnost i stabilnost. Running Gate.
https://runninggate.hr/blog/post/fleksibilnost-mobilnost-stabilnost
Rošić, D., (2020). Priručnik za fitnes instruktore
Pavlović, N., (2022). Mobilnost i stabilnost tijela. Arsport Kineziološko učilište.
https://asku.hr/uploads/Linked%20Documents/MOBILNOST%20I%20STABILNOST%20TIJELA%20Natalija%20blog.pdf