Prednosti bavljenja tjelesnom aktivnošću od rane životne dobi
Dobro je poznato kako je tjelesna aktivnost neizostavan dio svakodnevnice, ukoliko planiramo živjeti kvalitetan i dugovječan život. Neke od prednosti koje dobivamo s tjelesnom aktivnošću smo upravo i naveli na našem blogu tako da brzo škicni prije nego li nastaviš čitati dalje.
Tjelesna aktivnost u različitim životnim dobima
Nakon što sad znaš koje su prednosti tjelesne aktivnosti i zašto bi se trebao/la krenuti baviti njome ako već do sada nisi, sada je ključno pitanje je li važno u kojoj životnoj dobi krećemo s tjelesnom aktivnošću? Naravno da je pozitivna stvar ako krenemo s tjelesnom aktivnošću pa čak i u trećoj životnoj dobi jer kako kažu: „bolje ikada nego nikada“, no postoji velika prednost ako se s tjelesnom aktivnošću krenemo baviti u što ranijoj životnoj dobi, zašto? Odgovor na to pitanje pronaći ćeš malo dolje u tekstu ako nastaviš čitati.
Zadnjih petnaestak godina može se uočiti drastična promjena životnog stila, koji je utjecao na način na koji spavamo, jedemo, treniramo, komuniciramo s ljudima, odmaramo, itd… Prema istraživanju ( Tomac, Z., Vidranski, T. i Ciglar, J.), za djecu od pete do sedamnaeste godine preporučljivo je minimalno šezdeset minuta umjerene do visokointenzivne aktivnosti, posebice aktivnosti aerobnog tipa te barem tri puta tjedno aktivnosti anaerobnog tipa.
Koliko vremena djeca u današnje vrijeme izdvajaju za bavljenjem bilo kakvom tjelesnom aktivnošću? Ne gledajući istraživanja nego služeći se opservacijom današnjeg načina života, uočava se drastičan pad bavljenja tjelesnom aktivnošću. Zašto je to tako? Možemo samo pretpostavljati, ali nešto što ti sa sigurnošću možemo reći i obratiti pažnju je da je način života postao izuzetno stresan i užurban. Iako vrlo svjesno na to možemo utjecati, često se slijepo umrežavamo u masu ne propitkujući vlastite mogućnosti.
Uloga roditelja i okoline
Nakon što smo si malo osvježili pamćenje i prošli ovaj uvodni dio, vrijeme bi bilo da se vratimo na glavnu tematiku ovog teksta, a to su prednosti bavljenja tjelesnom aktivnošću od rane životne dobi. Ukoliko čitaš ovaj tekst i nalaziš se na našoj stranici, vjerojatno si već prerastao/la fazu djeteta, no ne želimo da te to obeshrabri i da pomisliš kako je sve palo u „vodu“ jer se nisi krenuo/la baviti tjelesnom aktivnošću od rane životne dobi. I dalje radiš veliku korist za svoje tijelo i um, a na kraju i svoje cjelokupno zdravlje.
Tjelesna aktivnost korisna za um i tijelo
Kao što vjerojatno znamo, djeca uče, memoriraju, zamišljaju i pretvaraju to u radnju kroz imitiranje roditelja koji im tada predstavljaju model i uzor. Djeca su kako kažu poput upijajuće spužve, stoga je važno što im predstavljamo kao pozitivno, a što kao negativno. Djeci je prirodno urođeno, naravno uz iznimke koje uvijek postoje, da se kreću s velikom gipkošću, da mogu uraditi pravilno čučanj, da mogu puzati, sagnuti se, skakati, trčati i još mnogo stvari koje s odrastanjem u većini slučajeva ako se ne krećemo, izgubimo.
Djeca od najranije dobi uče o navikama, disciplini, svojim vlastitim mogućnostima i upravo zbog toga djeca koja krenu s bavljenjem tjelesnom aktivnošću ne vide prepreku u ostvarenju onoga što se nalazi ispred njih. Djeca lako i brzo uče, imaju sposobnost dobrog pamćenja, lakše stvaraju navike koje im često ako su nastale u ranoj dobi, ostaju dugovječno. Ukoliko dijete krene s tjelesnom aktivnošću, veća je vjerojatnost da će se i u starijoj dobi nastaviti baviti njome, također ako se prestane baviti tjelesnom aktivnošću u određenom periodu, lakše će se vratiti nego netko tko nikada nije imao doticaja s tjelesnom aktivnošću.
Tjelesna aktivnost kod djece utjecat će na razvoj grube motorike kao što je hodanje, trčanje, skakanje, točnije korištenje mišića cijeloga tijela. Dijete će biti manje podložno bolestima, stvorit će imunitet, smanjit će se stres kod djeteta koji nažalost djeca skupljaju u sebi godinama, a najvažnije razvit će svijest o zdravom i aktivnom načinu života koji će mu biti od presudne važnosti za kvalitetan život u kasnijoj dobi, budući kada dođemo u određene godine koje nose velike obaveze, zaboravimo važnost zdravih navika.
Vježbanje kao temelj za razvoj
Bavljenjem tjelesnom aktivnošću djeca znatno smanjuje agresiju i potrebu za izljevima bijesa ili nezadovoljstva, budući da kroz tjelesnu aktivnost ispuštamo određenu količinu energije koja nam često stoji zarobljena u tijelu. Baš zbog toga je važno djecu poticati na bilo koji oblik tjelesne aktivnosti i usmjeravati ih da postanu snažni, samosvjesni i usmjereni na unaprjeđenje vlastitog zdravlja.
Kao zaključak želimo prvenstveno reći da se nadamo da te nismo obasipali s previše informacija, koje možda ti trenutno ne možeš iskoristiti i koje ti nisu bitne, ali ako u okolici imaš prijatelja koji možda ima dijete ili ako imaš mlađu sestru/bratu, rođaka/inju, budi primjer i usmjeri ih prema životu kakav zaslužuju jer djeca su budućnost, a bez zdrave djece nema naše budućnosti.
Izvor: Canva